Poradniki

Jak wybrać książkę?

Jak wybrać książkę? Pytanie według mnie jest ciężkie, bo każdy ma tak naprawdę swoją metodę na odnajdywanie perełek. Jednak wiem, że wiele osób często sięga po książki określę je słowem beznadziejne przez co mogą się zrazić do czytania. Dlatego to pytanie można zadać również jako: Czym się kierować przy wyborze książki. Poznacie tutaj nie tylko moje sposoby, ale również sposoby osób czytających książki na potęgę i mające już swoje sprawdzone metody. Dzięki temu każdy z nas czyta tylko te wartościowe pozycje, które zostają w pamięci na długo.
Ciekawostką jest fakt, jak mocno zaskoczyły mnie te opinie. Ranking czytelników, co do pytania “Jak wygrać książkę?” zupełnie nie pokryłby się z moim… Czym więc kieruje się większość osób? Opinią innych. Ja wolę polegać na mojej intuicji.

Jak wybrać książkę

Jak wybrać książkę – mój ranking

Tak jak już pisałam, ile jest osób tyle będzie opinii. W moim rankingu znajdą się te pozycje, które pozwalają mi na wybór książek, które kocham już wiele lat. Jednak postanowiłam tam zamieścić również te, które były przez Was podane w odpowiedziach na moim Instagramie. Mam nadzieję, że i Wy w ten czy inny sposób znajdziecie swoje miłości książkowe.

  1. Opis książki
  2. Okładka książki
  3. Pierwsza strona książki
  4. Autor
  5. Tytuł
  6. Gatunek
  7. Polecenia czytelników
  8. Opinie zagraniczne
Jak wybrać książkę

Opis książki i okładka

Dla mnie, właśnie te dwie rzeczy są najbardziej kluczowe. Przeglądając książki do zakupu- w księgarni bądź sklepie internetowym nie widzimy zbyt dużo. Na początku mamy przed sobą okładki książek, więc każde z wydawnictw przykłada do tego ogromną wagę. Na palcach jednej ręki mogłabym policzyć ile mam okładek, które mi się nie podobają. Do ilości książek, które posiadam, nie stanowi to nawet 1%.
Opis książki to druga rzecz, którą widzimy zaraz po okładce. Jeśli te kilka zdań potrafi rozbudzić moją wyobraźnię i przyciągnąć do chęci poznania zawartości to wiadomo, że książka skradła właśnie moje serce. Chyba nie mam książki, która miałaby zły opis, a była świetna. Natomiast w drugą stronę, zdarzały się przypadki, gdzie opis był naprawdę dobry, a książka nie miała nic do zaoferowania. Dlatego pomimo wszystko na to trzeba uważać.

Autor i tytuł

Czy macie swoich ulubionych autorów, po których książki sięgacie “w ciemno”? Na pewno. Ja również, więc jeśli dany autor wydaje kolejną książkę, wiem, że ją kupię. Jednak trzeba pamiętać, że niektóre książki mogą być pisane jedynie dla pieniędzy… Brzmi to naprawdę okrutnie, ale tak właśnie jest. Na to niestety nie ma rady.
Tytuł książki wydaje mi się być tą trzecią pozycją, z którą się spotykamy przy zakupie. Dlaczego dopiero trzecią? Bo gdy tytuł będzie świetny, ale okładka i opis w ogóle Was nie zachęcą, to tytuł nie odegra większej roli.

Jak wybrać książkę – gatunek i pierwsza strona

Wielu z Was pisało na temat tego, że to gatunek decyduje o wyborze książki. Jeśli wychodzi np. nowy thiller to po prostu go kupujecie. Ja osobiście stwierdzam, że nie kieruje się czymś takim. Myślę, że w obecnych czasach, gdzie wszystkiego jest pod dostatkiem, mogłabym się na tym przejechać. Poza tym nie mam ulubionego gatunku. Lubię czytać kryminały, ale kocham romanse. Wciąga mnie fantastyka i nie odmawiam sobie literatury młodzieżowej. Może mając ulubiony gatunek i czytając tylko jeden typ książek, faktycznie tym bym się kierowała.

Uważam, że tak jak w przypadku opisu i okładki, tak pierwsza strona nie może być pominięta. To tam znajduje się sam początek historii. To tam są pierwsze zdania napisane przez autora, który albo wciągnie nas już pierwszą stroną, albo nie zrobi tego nawet po przeczytaniu całości książki. Dlatego lubię również w moich recenzjach pojawiają się zdjęcia pierwszej strony książki.

Polecenia czytelników i opinie zagraniczne

I to jest Wasza odpowiedź, która najbardziej mnie zaskoczyła. No bo jak to? Sprawdzacie opinie książek, jest dobra kupujcie…? No, a jeśli nie przekonuje Was opis, czy historia, ale ma dobrą ocenę to i tak po nią sięgacie? Ja nie. Dlatego ciężko mi to zrozumieć. Opinie znajomych może bardziej by mnie przekonały, ale osób, których nie znam? Wielokrotnie spotkałam się z dobrą oceną książki tylko przez to, że miała podbijane oceny przez osoby polecające tylko tą jedną pozycję. Ktoś zakłada konto na LubimyCzytać, dodaje ocenę 10/10, gdzie jest napisane: Świetna książka, naprawdę polecam. Patrzycie dalej, takie opinie są 4. Dlatego statystyka jest beznadziejna.
Opinie zagraniczne za to mogą być dobrym pomysłem. Książka w Polsce zazwyczaj zostaje wydana później niż za granicą. Przez to znajdziecie o wiele więcej rzetelnych opinii na ich temat.

Jak wybrać książkę

Jak wybrać książkę dla siebie?

Myślę, że wybór książki, a raczej metoda wyboru jest niezwykle indywidualna. Ja oczywiście, jak zawsze, wszystko robię po swojemu. Dlatego też kieruje się tym, co czuję do danej książki. Przede wszystkim do okładki i opisu. Jednak Wasze odpowiedzi pokazały mi jak ważne jest recenzowanie przeczytanych pozycji. Dlatego jeśli jakaś książka skradnie Wasze serce, warto się tym podzielić. Skoro większość osób kieruje się opiniami, poleceniami to mam jeszcze większą motywację, aby tworzyć dalej.

Jeśli dotrwaliście do końca, to jeszcze raz chciałam Wam bardzo podziękować za tak pozytywny odbiór tego, co robię. Dajcie mi ogrom pozytywnej energii, gdy widzę statystyki szybujące w górę. Nie ma chyba lepszego uczucia niż efekty ciężkiej pracy. Jednak nadal ta “praca” to sama przyjemność. W końcu czytanie książek nie od dziś jest moim hobby, a jeśli tą miłością mogę zarażać i Was… to dla mnie jest sukces.
Mówiłam, że w tym roku lecę na szczyt.
I ostatnia sprawa. W tym tygodniu (licząc od poniedziałku), przyjdą do mnie cudowne książki. Czekajcie na recenzję, bo po opisie i okładce wiem, że dodam je do moich ulubionych.
Pozdrawiam Was serdecznie.

Więcej poradników, postów z Waszymi odpowiedziami znajdziecie w zakładce- Poradniki. Mam nadzieję, że już wiecie jak wybrać książkę.

7 komentarzy

  • Zaczytana Dama

    Ja, żeby wybrać dla siebie książkę, muszę poczuć z jej strony „przyciąganie”. Wygląda to tak, że po prostu biorę daną książkę, czytam opis, przeglądam i po prostu wiem, że to jest to. Jak tego nie poczuję, to prawdopodobieństwo, że książka mi się spodoba, jest znacznie mniejsze ?

  • Wiewiórka w okularach

    U mnie okładka nie gra aż tak ważnej roli, jak gatunek, opis i autor. Na tytuł też zwracam uwagę, aczkolwiek nie zawsze. Co do opinii… Cóż, już kilka razy przejechałam się na naprawdę mega gniotach, które zbierały dobre opinie w necie, więc do takowych podchodzę ze sporą rezerwą.