Poradniki

Książki papierowe przestaną istnieć?!

Książki są wspaniałe, ale czy w każdej postaci? Czy to, co stało się z nimi za sprawą technologii sprawi, że za jakiś czas będziemy świadkami ogromnych zmian? Każda książka w obecnych czasach posiada swój odpowiednik w postaci ebooka. Czy w przyszłości książki papierowe przestaną istnieć? Moje zdanie w tym temacie jest niezmienne. Choć nie wyobrażam sobie tego, to uważam, że tak będzie. Dzieci, które teraz się rodzą znają technologię od urodzenia. Nie znają świata bez niej. Według mnie to przerażające. Jak mają rozwinąć swoją wyobraźnię, która kształtuje się od najmłodszych lat, skoro wszystko mają podane jak na tacy? Nie mają sobie czego wyobrażać. Mają tablety, telefony po swoich rodzicach, często i komputery, a mają po trzy lata!

Cornelia Funke

Zauważyłaś, że książka po kilkakrotnym przeczytaniu staje się o wiele grubsza, niż była? […] Jakby za każdym razem coś zostawało między kartkami: uczucie, myśli, odgłosy, zapachy… A gdy po latach zaczynam ją kartkować, odnajdujemy w niej nas samych, młodszych, innych… Książka przechowuje nas jak zasuszony kwiat; odnajdujemy w niej siebie i jakby nie siebie.
Książki papierowe przestaną istnieć

Odpowiedzi, które się pojawiały to na przykład fakt. że to od rodziców (czyli od naszego pokolenia) zależy, czy zarazimy swoje dzieci miłością do książek. Czy to możliwe? Mam wrażenie, że w obecnych czasach nie ma na wiele rzeczy… czasu. Jesteśmy zabiegani, niezorganizowani, więc gdzie jeszcze wkleić czas z książką i dzieckiem? Dodatkowo mieszkania, które są oferowane na rynku są coraz mniejsze. Jeśli ktoś chce mieszkać blisko swojej pracy, w mieście, najlepiej niedaleko centrum to nie ma miejsca na regał z książkami. Dlatego ebooki to idealne rozwiązanie. Dlaczego?

Dlaczego ebooki są lepsze od papierowych książek?

 • zajmują znikome ilości miejsca
 • można mieć tysiące tytułów zawsze pod ręką
 • można je czytać po ciemku
 • nie trzeba robić przemeblowania czy kupować nowych regałów
 • nie trzeba ich odkurzać, wycierać, przestawiać
 • są ekologiczne? (nie wiem jak to nazwać inaczej, ale chodzi o brak konieczności tworzenia papieru)
 • są tańsze od książek papierowych
 • nie trzeba czekać na ich przesyłkę
 • czytniki ebooków są lekkie
 • każdy może dostosować czcionkę do własnych preferencji

Thomas Wharton

Godzina czytania jest godziną skradzioną z raju.
Książki papierowe przestaną istnieć

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że żaden książkoholik się ze mną nie zgodzi. Ja nawet nie chcę się ze sobą zgadzać, ale patrzę na to również z innej perspektywy niż tylko mola książkowego, który czyta tylko książki papierowe. Jednak jestem ciekawa danych z wydawnictw. Ile książek się sprzedaje w postaci ebooków, a ile książek papierowych. Sprawdziłam to w Internecie i muszę Was zmartwić, nie znalazłam żadnych wiarygodnych danych na ten temat. Wszystko opiera się jedynie na szacunkach osoby piszącej dany artykuł. Były prowadzone również ankiety z tym pytaniem i tak wyszło, że 30% osób odpowiadających czytało w 2018 roku ebook, nie podali ile osób brało w tym udział, więc… słabo. Takie ankiet są… bez znaczenia. Może odpowiedziało 20 osób, a może 1000.

@books_chill

Jeśli dojdzie do tego, że książki się skończą to świat też się skończy.

Dlaczego książki papierowe nie przestaną istnieć?

 • nic nie zastąpi ich wspaniałego zapachu
 • wyglądają pięknie na regałach
 • mają swoich zwolenników
 • jest na nie popyt
 • są reklamowane

Nigdy nie czytałam żadnego ebooka, nie słuchałam audiobooka, ale byłam w stanie wymyślić wiele powodów, dlaczego są lepsze. Myśląc o książkach, które tak kocham mam w głowie pustkę. Nie widzę większej ilości plusów. Jednak jeśli wydawnictwa nadal wydają książki papierowe na pewno musi się to opłaca. Czyli tak jak pisały osoby pod zdjęciem na Insta, wszystko zależy od nas. Jeśli będzie popyt na książki papierowe to nie przestaną one istnieć.

Książki papierowe przestaną istnieć

Dzisiejszy post to przede wszystkim temat, który chciałam poruszyć i odpowiedzi do pytania pod zdjęciem na Instagramie. Jeśli jeszcze nie wiecie to w piątki pojawia się post na moim Instagramie, a w niedzielę, tak jak dziś, tworzę post składający się z odpowiedzi i przemyśleń.
Zapraszam na post, który również jest ważny: Dlaczego warto czytać książki?

7 komentarzy

 • MamaPatrzy

  Nie wyobrażam sobie aby papierowe książki miały przestać isntieć, jest w nich coś magicznego i takiego innego( nawet nie wiem jak to określić) ?

 • Marcin Grzywacz

  Ja już zaczynam powoli wymieniać wszystko na wersje epub(dla czytników). Oszczędność miejsca, bo jak ktoś naprawdę dużo czyta – a mam całą półkę zawaloną książkami- to z czasem odczuje brak miejsca na kolejne pozycje. Dzieci będzie się uczyło już tylko wersji elektronicznej i to sprawi, że książki znikną kiedyś. Dla mnie to po prostu rozwój technologiczny i tak jak nie chodzimy na pieszo zawsze wszędzie tylko korzystamy z komunikacji tak będziemy oszczędnie korzystać z czytników e-booków zamiast trzymać tony książek i papieru. Co więcej papier to drewno, a im mniej drzew zejdzie do produkcji papieru tym będziemy mieli więcej na inne cele, bądź też co najważniejsze więcej zostanie przy życiu tak, żebyśmy mogli oddychać czystszym powietrzem. Pozdrawiam ?

 • Julia Łukasik

  Kocham czytać książki. Zaczynałam juz w zerówce ii moja miłość trwa do dzisiaj. Nie wyobrażam sobie zrezygnowac z nich na rzecz czytnika. Teraz akutualnie moja miłością są ksiązki o Auschwitz oraz o byciu lepszą wersja siebie. Pozdrawiam, Julia

 • Zaczytana Dama

  O wiele bardziej preferuję książki papierowe ponad ebookami. Nie dość, że się lepiej czyta, to jeszcze można naprawdę poczuć książkę – dotyk, zapach… Ebooki są dla mnie jakieś takie nijakie.

 • Daria

  Posiadam czytnik, ale tak naprawdę żadko z niego korzystam. Czytnik zabieram na jakiś dłuży wyjzd, żeby nie pakować do walizki tony książek. Powieści papierowe kupuje i to kupuję ich bardzo dużo, ale kocham to więc nie przestanę tego robić

 • Wiewiórka w okularach

  Może, jak na mola książkowego, jakaś nietypowa jestem, ale wychodzę z założenia, że to żadna różnica, czy czytamy książkę papierową, czy e-booka, czy słuchamy audiobooka. Ważne jest to, żeby móc zatopić się w tym świecie, który oferuje nam dany tytuł i czerpać z tego radość. I wydaje mi się, że chyba o to w tym wszystkim chodzi, co nie?