Recenzje

After – płomień pod moją skórą – Anna Todd

Książkę “znalazłam” w momencie jak obejrzałam zwiastun filmu (którego nadal nie oglądałam). Kupiłam i… nie mogłam się oderwać. Jest cudowna. Pojawiło się sporo kontrowersji, że to 50 twarzy Grey’a dla dzieciaków. Nie twierdzę, że tak nie jest, ale czy to źle? Sceny seksu są pisane prosto, a nie brutalnie. Bohaterka nie ma 30 lat, a praktycznie połowę mniej. Trzeba pewne rzeczy zrozumieć. Ciekawostką jest to, że czytelnicy każdego dnia mogli śledzić losy Tessy i Hardina, bo autorka napisała najpierw krótkie opowiadanie w serwisie Wattpad (sprawdźcie sobie, fajna sprawa), które później stało się książką, a miliard odsłon przecież robi wrażenie. After to problemy współczesnej nastolatki, która jest idealne poukładana, dosłownie, pod każdym względem. Przynajmniej do czasu gdy poznaje Hardina, który jest… jej przeciwieństwem. Bohaterka można powiedzieć, że w końcu zaczyna żyć. Jednak pojawia się mnóstwo przeciwności, z którymi naprawdę trudno jej się zmierzyć.

Ocena: 9.5/10

Nie wiem, co takiego ma sobie Hardin, że staję się przy nim taka emocjonalna pod każdym względem. Moje uczucia wobec niego są pogmatwane. W jednej go nienawidzę a w następnej chcę go pocałować. Czuję przy nim rzeczy, o których nawet nie wiedziałam, że mogę czuć, i to nie tylko w sferze seksualnej. Sprawia,że śmieję się i płaczę, krzyczę i wrzeszczę ale i przede wszystkim- przy nim czuję, że żyję.
After - płomień pod moją skórą

After – płomień pod moją skórą

Czy książka jest dla wszystkich? Tak. Chociaż nie oczekujcie od niej dojrzałych problemów, jest to książka młodzieżowa. Wszyscy kiedyś byliśmy w wielu Tessy i trzeba tak do tego podejść. Problemy złamanego serca, przyjaźni, kłamstw i dostosowania się do społeczeństwa- na pewno nie wszyscy chcą o tym czytać- jasne. Dlatego każdy wybiera to, co chce czytać. Nikt nikomu nic nie narzuca, więc fala krytyki dla mnie jest tutaj po prostu niezrozumiała.

Dlaczego płomień pod moją skórą? Bo tym dla Tessy staje się Hardin. Płomieniem, który czuje niezwykle mocno i głęboko. Czytając budowałam sobie wyobrażenie o Tessie jako o aniele ubranym tylko w białe szaty, który spotyka upadłego anioła, a ten sprowadza ją na złą stronę. Bardzo złą stronę. Niestety od takich niełatwo jest się oderwać, z drugiej strony, przecież ona praktycznie nie chce się oderwać. Przeżywa miłość inną niż znała do tej pory. Nie kocha go jak brata czy przyjaciela. Żywi do niego najprawdziwsze uczucie i pożądanie.
A kim jest Noah, który jest wymieniony w opisie książki? Oprócz tego, że ukochanym, to… no właśnie? Przyjacielem. Choć Tessa nazywa go chłopakiem. Przeczytajcie i sami oceńcie.

After – płomień pod moją skórą

Czy historia mogła się wydarzyć naprawdę? Myślę, że nie raz. Nie jest oderwana od rzeczywistości. Takich Hardinów na świecie chodzi pewnie wiele, a Tessa jest po prostu dziewczyną z małej miejscowości, która idzie do college’u i ma dopiero się dowiedzieć ile straciła.

Najlepsze w czytaniu jest to, że uciekasz od swojego życia, możesz przeżyć setki, a nawet tysiące innych żyć.

Każdy z nas może być opisywaną Tessą, która w “nowym” świecie jest zagubiona, ale i samotna. Każdy z nas ma swoje pierwsze razy w życiu, z którymi po prostu musi się zmierzyć. Tak samo jak główna bohaterka musimy odkrywać co jest złe, a co dobre. Co można, a czego nie warto. Co z Hardinem? Jest bohaterem, którego albo się lubi, albo chce się mu przyłożyć, więc z nim ciężko się utożsamić. Kolejna sprawa…

Mieliście kiedyś tak, że chcieliście rzucić książką, bo tak Wami wstrząsnęła? Tak… ja też. I jedną z takich książek jest “After – płomień pod moją skórą”. Trzeba być na to gotowym, autentycznie, żeby nie zniszczyć książki. Cała historia wydaje się w porządku. Chyba, że znacie koniec. Wtedy wszystko jest w waszej głowie, a książka na ścianie…

Jest dopiero wtorek, a ona niemal wykorzystała zdzirowatą normę na ten tydzień.

Link do informacji o autorce Anna Todd
Więcej moich recenzji

Jeden komentarz

  • krystynabozenna

    Ta książka raczej kojarzy mi się z toksyczną miłością…
    Świetna recenzja, rzetelna i jednocześnie emocjonalna ?