Recenzje

Chłopiec zwany Gwiazdką – Matt Haig

Zastanawialiście się kiedyś, jaką historię ma Święty Mikołaj? Wiemy, że rozdaje dzieciom prezenty, jest to starszy Pan i… właściwie tyle. A jaką ma historię, gdzie się wychował, co sprawiło, że rozdaje te prezenty, jakie miał dzieciństwo? Jeśli macie tak samo dużo pytań, jak syn autora to książka “Chłopiec zwany Gwiazdką” jest odpowiedzią na wszystkie z nich. Matt Haig sprawił, że Święty Mikołaj nabrał nowej historii, o którą pytali nieliczni. Jednak nie spodziewajcie się cukierkowej historii. Mały Gwiazdor nie miał lekko w życiu.

Ocena: 8/10

Chłopiec zwany Gwiazdką

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które sądzą, że rzeczy niemożliwe nie istnieją, natychmiast odłóż tę książkę. Są w niej bowiem wyłącznie rzeczy magiczne i niemożliwe.

Chłopiec zwany Gwiazdką – historia

Nie zaskoczę Was, ale Święty Mikołaj na początku nie był święty, nie nosił siwej brody, nie miał dużego brzucha, ale miał na imię Mikołaj. Mieszkał z tatą, który był drwalem w malutkim domku. Jego tata nie miał siły, ani pieniędzy. Jednak Mikołaj miał swoją ukochaną lalkę zrobioną przez mamę z rzepy, więc był szczęśliwy, jak tylko mógł. Jego tata dostał propozycję nie do odrzucenia. Gdy udowodni, że istnieje Elfi Jar dostanie ogromną (jak dla nich) sumę. Dlatego wyrusza na wyprawę z osobami z wioski, a Mikołaj zostaje pod opieką ciotki. Choć bardziej pasowałoby tutaj ciotuchy. Kobieta go nie kocha, wyrzuca go z domku, bo potrzebuje prywatności i nie karmi go.

Mikołaj postanawia wziąć życie w swoje ręce i wyrusza na poszukiwanie taty, który już dawno powinien wrócić. Ta wyprawa odmieni jego życie, Mikołaj poczuje magię, pozna elfy i stanie przed bardzo ważnym wyborem. Ratować elfy, czy ludzkość?

Przemyślenia

Książka “Chłopiec zwany Gwiazdką” jest dla dzieci i dla dorosłych, choć najpierw uważam, że powinien ją przeczytać dorosły. Dlaczego? W książce jest bardzo specyficzny… humor. Nie jest on taki czarny jakby się mogło wydawać, ale na pewno dziwny i dla wielu osób na pewno będzie on niesmaczny. Książka nie jest długa, jest idealna na jeden grudniowy wieczór. I dzięki temu można do niej wracać przed każdymi Świętami Bożego Narodzenia.

Historia jest bardzo fascynująca, ciekawa i świetnie ujęta. Przed jej czytaniem, nie wiem czy zastanawiałam się jakie dzieciństwo miał Święty Mikołaj. Chłopiec zwany Gwiazdką na pewno był odważny dzielny, empatyczny i kochający. Nie bał się wyzwań, nie chciał siedzieć z założonymi rękami. Był bardzo dojrzały jak na swój wiek. Ta książka sprawa, że wierzy się w magię.

Za książkę “Chłopiec zwany Gwiazdką” bardzo dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka, czytanie takich książek to sama przyjemność. Zapraszam do przeczytania innych recenzji książek, które czytałam tutaj.