Recenzje

Cykl: Hopeless – Colleen Hoover

Wybierając książkę, którą chcecie przeczytać czym się kierujecie? Może to tytuł, okładka, czy może opis z tyłu, który musi Was zaciekawić? Może wyborem są emocje, które chcecie odczuwać podczas czytania, a może historia podobna do Waszej? Uważam, że każdy musi znaleźć sobie swój własny sposób na poszukiwanie perełek. Ja w swoich recenzjach postaram się zawrzeć te wszystkie rzeczy, które mogą Wam tylko pomóc utwierdzić się w przekonaniu, że to dobry wybór. Uważam, że każda książka ma coś w sobie i każda wnosi coś do naszego życia. Nawet jeśli jest beznadziejna. Dzisiejszy cykl taki na pewno nie jest. Cykl: Hopeless to połączenie emocji, nadziei oraz jej braku. Jeśli jeszcze nie czytaliście książek Colleen Hoover to zachęcam Was do nadrobienia zaległości.

Moja ocena cyklu: 9/10
Autor: Colleen Hoover
Wszystkich stron: 779
Rok wydania I książki: 2014

Cykl: Hopeless

Hopeless

Niesamowite co może zrobić Twojemu sercu brzmienie głosu, za którym tak się tęskniło.
Szukałem cię moje całe cholerne życie.
Do tej pory nie wierzyłam, że będę w stanie dzielić serce z jakimkolwiek mężczyzną, a co dopiero że oddam mu je w całości.

Cykl: Hopeless- tytuły i okładki

Zacznę od tytułów książek. Część pierwsza to “Hopeless” (ang. beznadziejny). Myślę, że jest on jak najbardziej adekwatny do całej historii, która znajduje się w książce. Nie dosłownie, oczywiście. Chodzi mi tutaj o głównego bohatera, który za takiego siebie uważa. Czy ma do tego podstawy? W życiu nie miał łatwo, stąd ten tatuaż na ręku. Najciekawszym jednak faktem jest w ogóle połączenie słów “hope” i “less”. To pierwsze znaczy nadzieja, drugie mniej. Czyli człowiek, który ma mniej nadziei jest- beznadziejny. W Polsce, gdy coś jest do kitu, mówimy, że jest beznadziejne i nie chodzi tu o straconą nadzieję. Myślę, że warto to dostrzec na początku książki, albo dostrzegać to w trakcie jej trwania. Dean nie jest beznadziejny, tylko nie ma nadziei. Co więcej… nie jest to jedyna interpretacja z historii, ale tego musicie dowiedzieć się sami.

Druga część nosi tytuł “Losing hope” (ang. tracąc nadzieję). Czy tutaj tytuł jest trafny? Jak najbardziej. W końcu książkę napisała królowa literatury młodzieżowej. Książka nieco różni się od części pierwszej. Nie mamy tego samego narratora, czytamy również listy, ale dodatkowo mamy uzupełnienie perspektywy Deana na wydarzenia z “Hopeless”. Jak to wypadło ogólnie? Wspaniale.

Okładki są takie jak widzicie, Dean i Sky w części pierwszej, drugą pozostawiam do własnej interpretacji, ale na pewno pasują. Pokazują emocje, ukojenie pod dotykiem osoby, którą się kocha, ale przede wszystkim ogrom nadziei, która może być kluczem w całej historii.

Losing Hope

Ciekawe, czy człowiek zakochuje się w jednej charakterystycznej cesze drugiej osoby, czy od razu w niej całej. Bo ja chyba właśnie się zakochałem w jej poczuciu humoru. A także w jej szczerości. I chyba też w jej ustach, ale nie jestem pewien, bo nie pozwalam sobie za długo na nie patrzeć.

Cykl: Hopeless- historia

Narratorem w książce jest siedemnastoletnia Sky, która ma swoje życie i swoje problemy, gdy poznaje Deana Holdera dosłownie nie chce mieć z nim nic do czynienia. On za to chce poznać ją bliżej. Jest to historia miłości, ale inne niż te pozostałe. Ta historia pokazuje, że miłość poradzi sobie ze wszystkim. To historia dwojga młodych ludzi, którzy zakochują się w sobie pomimo przeciwności losu. To historia ludzi, którzy będą musieli się zmierzyć z przeszłością. Sky i Dean stają się dla siebie oparciem w trudnych chwilach. To nie jest historia naciągana. To mistrzostwo, ponieważ czytając ją poczujecie wszystkie pojawiające się emocje. Jeśli lubicie książki, które są wyciskaczami łez, to właśnie czytacie o ideale takiej książki. Druga część historii tak jak już pisałam jest nieco inna, ale idealnie współgra z częścią pierwszą.

Losing Hope

Cała moja uwaga jest nieustannie skupiona na niej, zupełnie jakbym był kompasem, a ona moją północą.
Byłam zakochana w tym jak mocno mnie kochałeś.
Patrzymy sobie długo w oczy, a potem ona całkowicie pochłania mnie, a ja ją, i nie wiem już, gdzie kończy się moja miłość, a zaczyna jej.

Moje recenzje: Recenzje
Strona autorki: Colleen Hoover