Recenzje

Cykl: Jeśli zostanę – Gayle Forman

Wielokrotnie w życiu to książka znajduje nas. Wpada w nasze ręce i dosłownie chce zostać przeczytana. Z tą książką było nieco inaczej. Pierwszy raz reklama na YouTubie się przydała. Wyświetlił mi się zwiastun filmu, który za niedługo miał wchodzić do kin. Niesamowite, że było to już ponad 6 lat temu. Jako, że mogę zostać nazwana książkoholikiem to najpierw kupiłam książkę, żeby później obejrzeć film. Jest to książka dla młodzieży, która pokazuje smutną historię życia. Pokazuje, że nic nie jest nam dane na zawsze. A od naszego jednego wyboru może zależeć całe nasze życie. Pokazuje również jak ważna jest druga szansa, nawet dla nas samych.
Dzisiaj Cykl: Jeśli zostanę

Moja ocena cyklu: 7/10
Autor: Gayle Forman
Wszystkich stron: 536
Rok wydania I książki: 2010

Zostań, jeśli kochasz

Pozwolę ci odejść. Jeśli zostaniesz.
Ludzie wierzą w to, w co chcą wierzyć.
Nie bój się. Kobiety potrafią znieść najgorszy ból. Sama się przekonasz pewnego dnia.
Jeśli zostanę

Cykl: Jeśli zostanę- tytuły i okładki

Autorka od zawsze miała lekkie pióro. Przed zostaniem pisarką była dziennikarką i pisała artykuły w gazetach młodzieżowych. Jej książki zdobyły wiele nagród, z resztą nie ma się co dziwić. Tytuły książek to Zostań, jeśli kochasz i Wróć, jeśli pamiętasz. Niestety zdradzają przebieg historii. Znając nazwę części drugiej wiemy, co będzie w pierwszej. Szkoda, ale książki nie są grube. Dlatego, te dwie pozycje są niczym jedna książka, którą można przeczytać w dwa leniwe wieczory.
Okładki odwzorowują to, co jest w środku. Pierwsza część to chaos i ciemność. Mia nie wie, co ma zrobić z swoim życiem. Jest rozdarta pomiędzy tym co straciła, a tym do czego może wrócić.

Wróć, jeśli pamiętasz

Musiałam kogoś nienawidzić, a ciebie kochałam najmocniej, więc padło na ciebie.
Jestem otoczony ludźmi, a czuję się samotny.
Budząc się rano, powtarzam sobie: “To tylko jeden dzień, jeden dwudziestoczterogodzinny odcinek czasu, który musisz przetrwać”.

Cykl: Jeśli zostanę- historia

Główna bohaterka książki “Jeśli zostanę” Mia Hall staje przed najtrudniejszym wyborem w jej dotychczasowym życiu. W wypadku ginie jej cała rodzina, a ona musi zdecydować, czy dołączyć do nich. Każda z wybranej drogi niesie za sobą ogromne konsekwencje. Będąc w śpiączce Mia musi zdecydować, czy się z niej wybudzić, ale najpierw… wspomina swoje całe życie.
Mia miała wszystko, czego każda dziewczyna w jej wieku pragnie. Wspaniałą rodzinę, oddaną przyjaciółkę i kochającego chłopaka. W dodatku miała pasję, której poświęcała się w każdej wolnej chwili. Teraz została zawieszona pomiędzy życiem, a śmiercią i ma tak naprawdę zdecydować, czy jeszcze kiedyś otworzy oczy.

Jej chłopak Adam dzielnie czuwa u jej boku i nie odstępuje jej na krok. Choć tak jak jej przyjaciółka jest zdruzgotany.
Cała historia jest dość krótka, ale przepełniona emocjami. Chcemy o tym czytać, chcemy kibicować Mii w podejmowaniu decyzji. W książce nie znajdziecie lania wody, znajdziecie waleczną nastolatkę, która tracąc praktycznie wszystko nadal chce żyć.

Moje recenzje: http://thediize.pl/recenzje/
Link do filmu: https://www.filmweb.pl/film/Zosta%C5%84%2C+je%C5%9Bli+kochasz-2014-505014

4 komentarze

  • Dollka

    Muszę przyznać, że zachęciłaś mnie do zapoznania się z tymi książkami. Rzeczywiście szkoda, że drugi tytuł zdradza ciąg dalszy – też za tym nie przepadam. Tytuł już wcześniej kojarzyłam i miałam obejrzeć film, ale nie miałam ku temu okazji. Może też najpierw wezmę się za książki ?

  • Japonesa

    Ostatnio mam więcej czasu na czytanie, a lista czekających książek jest bardzo długa. Na liście mam właśnie ten tytuł i wydaje mi, się że przeczytam go szybciej, niż mi się wydawało. Szkoda, że tytuł jest całkiem spoilerowy, ale skoro dobrze się czyta, to czemu nie ?