Recenzje

Cztery muzy – Sophie Haydock

W serii butikowej jestem zakochana, cóż… od pierwszej książki, którą zobaczyłam tak wspaniale wydaną. “Cztery muzy” to kolejna książka z tej serii, która trafia na listę moich ulubionych pozycji z tego roku. Była niezwykle prawdziwa i śmiała. To jedna z tych książek, których za nic w świecie nie chciałam kończyć, a z drugiej strony nie mogłam przestać jej czytać. Sophie oczarowała mnie wszystkim. Te cztery kobiety, o których możemy przeczytać, stały się dla mnie naprawdę bliskie.

Ocena: 10/10

Cztery muzy

Cztery muzy – historia

Jeden mężczyzna, jedna historia, a jednak cztery różne kobiety, mające cztery różne historie i perspektywy na każde wydarzenie. Siostra, modelka, kochanka i żona. Każda tak samo ważna, każda tak samo wyjątkowa. Ta historia jest oparta na faktach, jednak to nieznana historia czterech niezwykłych kobiet – muz charyzmatycznego i kontrowersyjnego malarza, Egona Schielego.

ADELE: pochodząca z burżuazyjnej wiedeńskiej rodziny, namiętna, gwałtowna, uparta; buntująca się przeciwko ograniczeniom swojej klasy i tęskniąca za wolnością.
GERTRUDE: siostra początkującego kontrowersyjnego artysty Egona Schielego, porywcza, zdecydowana, zaborcza, tęskniąca za ekscytującym życiem z dala od rodzinnego domu.
VALLY: zdeterminowana, niezależna, dumna modelka znanego artysty Gustava Klimta, która wydobyła się z ubóstwa i wytycza dla siebie nową, śmiałą ścieżkę.
EDITH: cicha, konwencjonalna i lojalna (czy aby na pewno?) młodsza siostra Adele, pozostająca w jej cieniu i niewiedząca jeszcze, jaką kobietą mogłaby się stać.

Wiedeń, wiek XX, nadchodząca wojna, a Egon ma w głowie jedynie roznegliżowane modelki, które mogłyby mu pozować. Szkoli go znakomity i kontrowersyjny malarz Gustav Klimt. Jednak to młodzieniec staje się większą gwiazdą. On i jego modelki, które wzbudzają więcej odrazy niż podziwu. Egon musi dać sobie radę, a jego modelki muszą pozostać wyrozumiałe. Do czasu.

Przemyślenia

“Cztery muzy” to książka niczym pamiętnik. Każda z czterech kobiet, które w pewnym stopniu są związane z Egonem, ma do opowiedzenia historię, która się z nim wiąże. Adele jest niezwykle spontaniczna, Edith lubi trzymać dystans. Vally jest nieokiełznana, a Gertrude woli usuwać się w cień. O każdej można powiedzieć wiele. Łączył ich on, ale także niezwykła odwaga. To opowieść nie tylko o dawnych czasach, ale także o pozostawaniu sobą, nawet jak wszystko inne mówi nam, że powinniśmy być kimś innym.

Wydawnictwo Albatros wydaje zdecydowanie przepiękne książki. Zapraszam do przeczytania recenzji innych książek z serii butikowej, które czytałam tutaj.