Jak działa umysł – Steven Pinker
Chcielibyście poznać historię umysłu? Chcielibyście wiedzieć, jak działa, dlaczego właśnie tak, a nie inaczej? Interesuje Was dosłownie wejście samemu sobie do głowy i poznanie dlaczego lubicie to, a nie tamto? Steven Pinker w swojej książce “Jak działa umysł” z pewnością odpowie na wszystkie pytania, które macie i które dotyczą umysłu. Dla mnie książka była zbyt naukowo napisana, taka rozciągnięta nie wiedzieć po co, niby konkret, a jednak go brak. Ciekawe odczucie, gdy chcecie się czegoś dowiedzieć i odpowiedź jest na ostatniej stronie rozdziału. A przez 10 poprzednich było tylko rozkminianie tego.
Ocena: 5/10
Jak działa umysł – o czym jest książka? (opis od wydawcy)
Co czyni nas racjonalnymi – i dlaczego tak często jesteśmy irracjonalni? W jaki sposób widzimy w trzech wymiarach? Co powoduje, że jesteśmy szczęśliwi, przestraszeni, gniewni, pełni obrzydzenia lub seksualnie podnieceni? Dlaczego zakochujemy się? I jak borykamy się z zagadkami moralności, religii i świadomości?
Autor opisuje umysł przez dokonywanie na nim “odwrotnej inżynierii” – próbę wykoncypowania, co dobór naturalny „zamierzał” osiągnąć w środowisku, w którym ewoluowaliśmy – i wyjaśnia wiele zagadek codziennego życia. Dlaczego twarze z makijażem są atrakcyjniejsze? Dlaczego uważamy, że po szeregu rzutów monetą, kiedy wypadał wciąż orzeł, jest bardziej prawdopodobne, że wypadnie reszka? Dlaczego myśl o jedzeniu robaków napełnia nas obrzydzeniem? Dlaczego mężczyźni wyzywają się wzajemnie na pojedynki i mordują swoje byłe żony? Dlaczego dzieci są nieznośne? Dlaczego głupcy zakochują się? Dlaczego uspokajają nas obrazy i muzyka? I dlaczego zagadki, takie jak ego, wolna wola i świadomość przyprawiają nas o zawrót głowy?
Argumenty w tej książce są równie śmiałe, jak jej tytuł, a autor rehabilituje niemodne pomysły, takie jak to, że umysł jest komputerem i że ludzką naturę ukształtował dobór naturalny. I kwestionuje modne idee, takie jak to, że żarliwe emocje są irracjonalne, że rodzice socjalizują swoje dzieci, że kreatywność wypływa z podświadomości i że sztuka i religia są wyrazami naszych wyższych uczuć i duchowej tęsknoty.
Przemyślenia
Bardzo podobał mi się początek książki “Jak działa umysł”. Pokazanie dlaczego ludzie są lepsi od robotów dało mi poczucie swego rodzaju wyjątkowości. Robot nie może mieć zaprogramowanego dokładnie takiego samego logicznego myślenia, jak człowiek. To fajnie, że niektórych rzeczy nie da się zastąpić. Wiem też, że książka spodoba się wielu osobom, dla mnie była jednak ZBYT. Co to znaczy? Nie spodobał mi się styl jakim była pisana, nie znalazłam w niej nic wow, może dlatego, że pędziłam czytając ją… Chciałam poznać inne książki, które na mnie czekały. Ta może nie trafiła na odpowiedni czas?
Myślę, że w przyszłości wrócę na nowo do książki “Jak działa umysł” na ten moment mogę ją polecić osobom, które faktycznie chcą poznać mechanizm działania umysłu. Nie boją się spędzenia kilku godzin z zagadnieniami z chemii, biologii, fizyki i psychologii, a może i nawet prawa. Mam nadzieję, że znajdą się osoby, które docenią ją o wiele bardziej i mocnej niż ja.
Zapraszam do przeczytania recenzji innych książek, które czytałam tutaj. I do obserwowania mnie na IG.


Jeden komentarz
Anka
Pozycje Pinkera były lekturą obowiązkową, gdy zdawałam filozofię i psychologię poznawczą na studiach. Nie jest to zatem zwykłe czytadło, książka li tylko rozrywkowa, prosta w odbiorze. Pinker jest filozofem oraz psychologiem kognitywistą, próżno jest więc liczyć na to, że wystawi nam na talerzu gotowe odpowiedzi 😉 Sztuka myślenia polega na rozważaniu i zgłębianiu tematu, stawianiu pytań oraz dążeniu (!) do odpowiedzi, czyli właśnie na tym “rozkminianiu”. Ci, którzy oczekują od takiej tematyki czegoś lekkiego i łatwego w odbiorze, srogo się zawiodą 😉 Taka specyfika. Mam nadzieję, że kiedyś dostrzeżesz w niej więcej zalet 😀