Recenzje

Pax. Droga do domu – Sara Pennypacker

Są takie książki, które potrafią poruszyć najbardziej twarde serce czytelnika. Ta książka jest określona mianem literatury dziecięcej, ale gwarantuję… poruszy także dorosłych. “Pax. Droga do domu” to cudowna kontynuacja książki “Pax“. Tak samo jak pierwsza część opowiada o sile przyjaźni, ale także miłości. Ta część o wiele bardziej pokazuje psychikę bohaterów i zwraca uwagę na to, co dzieje się z umysłem po często tragicznych wydarzeniach. Ta książka to o wiele więcej niż historia dla dzieci. To historia dla każdej osoby, która czuje, że przez coś… nie powróciła jeszcze do domu i do swojego własnego JA.

Ocena: 8.5/10

Pax. Droga do domu

Pax. Droga do domu – historia

Niektóre książki kończą się inaczej niż życzyłby sobie czytelnik. Powierzamy swoje serce autorom, którzy w każdym momencie mogą nam złamać serce. Pierwsza część kończy się dobrze, choć niespodziewanie. Z drugiej strony… tak prawdziwie.

“Pax. Droga do domu” to kontynuacja książki o dzielnym Peaterze i jego jeszcze dzielniejszym lisie. Choć Pax już nie należy do niego. Widzieli się rok wcześniej i miało to być ich ostatnie spotkanie, bo każdy poszedł w swoją stronę. Pax i Nastroszona doczekali się trójki wspaniałych maluchów, to dwóch samczyków i jedna jakże zakochana w ojcu lisie dziewczynka. Peater natomiast dołącza do Wodnych Wojowników – organizacji zrzeszającej młodych wolontariuszy wędrujących po zniszczonych wojną terenach i uzdatniających skażone zbiorniki wodne, aby ludzie i zwierzęta mogli znów żyć bezpiecznie.

Drogi przyjaciół się krzyżują, gdy jedno ze szczeniąt czuje się coraz gorzej. Jednym człowiekiem, który może pomóc w gęstym lesie jest Peater. Tylko, czy chłopiec odnajdzie w sobie siłę, żeby zmierzyć się z przeszłością i wrócić do miejsca, w którym to wszystko się zaczęło? Choć raczej… skończyło…?

Przemyślenia

Nie jestem w stanie wskazać, która część podobała mi się bardziej. To bardzo ciekawe zjawisko. Nie spotkałam się tak naprawdę z taką sytuacją, zawsze któryś tom buł lepszy, któryś gorszy. Ta historia pokazuje, że jednak wszystko jest możliwe. Peater i Pax to nadal Ci sami bohaterowie, jednak przez ten rok ogromnie się zmienili. Dojrzeli. Pax poradził sobie świetnie w nowej roli głowy rodziny, Peater natomiast stracił tak wiele, że nie jest w stanie pójść dalej i stwierdzić, że może żyć pełnią życia.

Dzięki autorce możemy zobaczyć, jak na dwie różne dusze wpłynęła ta sama sytuacja. To pokazuje, że nigdy w życiu to samo wydarzenie nie będzie w identyczny sposób oddziaływać na dwie osoby, dwa umysły czy dwójkę przyjaciół. Nie chodzi tu o siłę, czy odwagę. Chodzi o różnice perspektywy sytuacji, w której się znajdujemy. Trzeba to sobie uświadomić. Dla każdego problem, tragedia czy szczęście będzie czymś innym.

“Pax. Droga do domu” to wspaniała książka, do której z przyjemnością wrócę, kiedyś, gdy będę miała już dzieci. Przeczytam im tą wspaniałą historię i będziemy razem mierzyć się z trudnościami i szczęśliwościami życia.

Zapraszam na mój Instagram, gdzie codziennie pokazuję piękno książek.