Recenzje

Poza czas i przestrzeń – Ryszard Kusek

Istnieją książki, które wnoszą coś do naszego życia, ale i takie które pozostają bez komentarza. Są książki, w których zakochujemy się bez pamięci i takie, o których zapominamy już następnego dnia. Ja w książkach lubię znajdować odpowiedzi na pytania, które gdzieś mam z tyłu głowy. Lubię zatrzymać się na chwilę i dodać z niej cytaty do moich ulubionych. Muszę też przyznać, że rzadko czytam poradniki, ale stwierdziłam, że może warto sprawdzić i taką formę książek. Może nie przenosi nas ona do innego świata, nie buduje napięcia, ale na pewno zwraca nam uwagę na ważne kwestie w naszym życiu. Książkę, którą dzisiaj recenzuję “Poza czas i przestrzeń” powinny przeczytać osoby, które chcą spojrzeć na czas z innej perspektywy. Książka dodatkowo pozwoli Wam go maksymalnie wykorzystać.

Ocena: 6.5/10

Poza czas i przestrzeń

Jeżeli sądzisz, że wielkie życiowe sukcesy pozwolą ci osiągnąć spełnienie, to się mylisz, one mogą być przydatne, lecz nie mogą stać się sednem życia.

Zadajcie sobie czasem pytania, na które nie ma jednej odpowiedzi, albo nie ma jej wcale? Poszukujecie czasem odpowiedzi na pytania, których nie chcecie nikomu wyjawiać? Macie wątpliwości, których nikt nie potrafi zlikwidować? Może warto zatrzymać się na chwilę, przeczytać Poza czas i przestrzeń i spojrzeć na życie z nowej, może i lepszej perspektywy. Nie zawsze to, co widać na pierwszy rzut oka jest tym, czym jest w rzeczywistości. Wiele naszych problemów bierze się dosłownie z nas samych ponieważ jesteśmy tylko ludźmi. Często nie wiemy jak sobie poradzić z daną rzeczą, więc zaczynamy poszukiwać, ale gdzie znaleźć to, czego szukamy? Czy w książce naprawdę można znaleźć jakąś odpowiedź? Jak najbardziej. Jednak trzeba pamiętać, że to nasze życie i książka może stać się jedynie poradnikiem tego, jak iść przez życie, aby stało się ono bardziej świadome i szczęśliwe.

Zacznij myśleć pozytywnie. Pozytywne myślenie powoduje pozytywne skutki, a każdy problem ma rozwiązanie.

Poza czas i przestrzeń – najważniejsze rzeczy.

Autor Ryszard Kusek daje nam przez 214 stron pozytywną energię. Dodatkowo w książce znajdziecie ogrom cytatów, które warto zapamiętać i się do nich stosować. Te, które najbardziej mi się spodobały znajdziecie w tym wpisie, ale nie są to wszystkie warte uwagi. Resztę musicie poznać sami. Książka jest podzielona na kilka rozdziałów, w których mamy skupiać się na danym temacie. Są to między innymi sfery czasu czyli przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Dowiadujemy się z nich jak daną chwilę postrzegać i jak cieszyć się z tego, co mamy. Książka Jest podzielona na ów czas i przestrzeń, w której znajduje się to, co nas otacza. A są to między innymi emocje, które towarzyszą nam na każdym kroku. Jak sobie z nimi radzić? Jak brać z nich nauczkę na przyszłość i jak budować pozytywy na przyszłość.

Czas to my sami.

Jeżeli mówisz, że nie masz czasu, jest to nieprawda. Masz go zawsze tyle samo, tylko że nie potrafisz go zagospodarować.
Jest on na świecie najcenniejszy z rzeczy, które od człowieka nie zależą; najcenniejszy, bo nie wraca. Raz stracony nie daje się odzyskać.

Tutaj chciałabym poświęcić osobny akapit dla tematu jakim jest czas. W książce jest on określony jako dany nam z góry i tak faktycznie jest. Czas, który mamy musimy tak zorganizować aby w pełni go wykorzystać. Codziennie dostajemy od życia tą samą ilość godzin. Każdego dnia możemy je wykorzystać inaczej, ale przede wszystkim musimy się pogodzić z pewnymi sytuacjami w naszym życiu, które miały miejsce i trzeba pozwolić im odejść. Jeśli tego nie zrobimy, nasz czas możemy uznać za stracony. To, co się stało należy do rzeczy, które są nieodwracalne. Nieważne czy były dobre czy złe, najważniejsze to wynieść z tego lekcję na przyszłość.

Jeżeli przez pięć, dziesięć, piętnaście lat będziesz czegoś żałował i ciągle o tym myślał, to stracisz te wszystkie lata, a ów żal strawi cię i zniszczy.

Twoje zwycięstwo

Książka “Poza czas i przestrzeń” pokazuje również czym jest zwycięstwo duszy, ciała i człowieka. Nie chodzi o to, żeby zająć pierwsze miejsce. Nie chodzi o to, żeby przenosić góry, ale je zdobywać. Przyszłość, która nas czeka to biała kartka, która czeka na to, żebyśmy ją zapiali. Nasz los, nasze postępowania i nasze błędy zależą tylko od nas. To my musimy stawiać czoła samemu sobie każdego dnia. Nikt nas nie wyręczy z dawaniu sobie rady.

To tak jak w przypadku miłośnika gór, który pakując swój plecak, już jest na szczycie, na który dopiero zacznie się wspinać. Ma bowiem wyobrażenie zwycięstwa.
Myśl o zwycięstwie. Zmień swój sposób patrzenia na świat, a on zmieni swój wygląd dla Ciebie.
Gdyby wielcy odkrywcy nie wierzyli w słuszność swego działania, nikt z nich nie doszedłby do wielkich osiągnięć.

Poza czas i przestrzeń to poradnik dla poszukujących szczęścia.

Odnosząc się do cytatu ze zdjęcia oraz tego poniżej, zadajcie sobie pytanie, czym byłby Wasz świat bez osób, które Was otaczają i przede wszystkim są dla Was ważne? Pustką. Ja jestem wdzięczna za osoby, które są w moim życiu. Jestem również nauczona przez los, jak bardzo muszę je doceniać, ponieważ nic nie jest nam dane na zawsze. Ja zwątpiłam nie tylko w przyjaźń, ale i w miłość. Mogłabym tego żałować do końca życia i nie zaznałabym spokoju, ale znalazłam na to inną metodę. Każdego dnia do tego wracam, jako do największej lekcji dla mnie, która jest dana mi na zawsze. Żal nie da Wam ukojenia, tak naprawdę to nic Wam go nie da. Dlatego musicie obrócić to przeciwko losowi i zwalczyć poprzez niepopełnianie błędów.

Tylko prawdziwa przyjaźń przetrwa trudne chwile i zwycięsko przejdzie z przeszłości w przyszłość.

Lekcja na przyszłość

I ostatni temat z książki, który chciałabym Wam przedstawić. Dotyczy cytatu “Ceńmy ludzi nie za to, co nam dają, ale za to jacy są”. W naszym życiu pewnie wiele ludzi przyjdzie i równie szybko odejdzie. Niektórzy jedyne, co dadzą od siebie to chaos, kłamstwo i mydlenie oczu. Będą Wam zazdrościć najprostszych rzeczy, będą chcieli stać się częścią chaosu i zapanować nad Wami. Będą chcieli stać się nawet naszą gwiazdą, przy której mamy się kręcić. Powiem Wam jedno. Tacy ludzie nie są nic warci. Ktoś nam może dawać diamenty, kwiaty i inne “cudowności”. Czy to powód, dla którego mamy ich cenić bardziej? Oczywiście, że nie, ponieważ wszystkie rzeczy materialne są tylko chwilowe. Doceniajmy najprostsze gesty, dany nam czas i to jaki ktoś jest. Strzeżmy się tych, który chcą siać tylko zamęt.

Więcej moich recenzji znajdziecie w zakładce Recenzje.
Za książkę “Poza czas i przestrzeń” bardzo dziękuję wydawnictwu Novae Res.

2 komentarze